Ett helt gäng glada orienterare, mestadels gamla rävar, träffades i Näsum ikväll för att springa av sig lite. Banan var 5,1 km lång och ganska kuperad på sina ställen. En del bommade medan andra sprang mer eller mindre felfritt. Snabbast var Nils-Arne på sina 57 minuter och strax därefter kom Nisse. Resten av löparna bildade en klump runt en och tjugo. Mellan Mats och Sven-Åke skiljde det bara några sekunder. Bert-Inge sprang utan SportIdent och tog sig runt på okänd tid.
Tack till alla som kom!
// Anders R
På gång just nu:
Just nu pågår träningarna och tävlingarna för fullt.
För att se vilka tävlingar du kan anmäla dig till, besök Eventor.Våra träningar är listade högst upp på hemsidan och dit är alla välkomna!
BroSö OK är en orienteringsklubb som verkar i Bromölla och Sölvesborgs kommun. Vi har regelbundna träningar som alla kan delta i. Är du nyfiken på att börja orientera eller vill du bara springa av dig? Kontakta oss på kontakt@brosook.se eller dyk upp på en av våra träningar!